BİR İNSANI MUTLU ETMENİN SONUÇLARI 

Bu gece size ne aşk acısı ne yanlızlık nede bir derdim için yazmayacağım bu satırları. Bu gece çok başka bir konuyu alıyorum elime insanların yüzündeki gülüş ve dilindeki dua olmanın güzelliğini anlatacağım..

  Bu akşam çok sinirli bir şekilde çalıştığım iş yerinden çıktım, rutin işler ve günün yorgunluğu her insanı sinirlendirir bilirsiniz. Otobüs saatine çok vardı durağa gittiğimde, biraz temiz hava iyi gelir dedim ve yürümeye başladım…. deniz kenarında küçük bi sahil oldukça kalabalık kardeşim dediğim bir çocuk var benden epey bi küçük balon satıyor… onu gördüm mısır satan teyze ve yanında balon satan iki genç ile oturuyordu.. bende yanlarına gidip oturdum sohbet muhabbet derken otobüs saati gelmis tam kalktım yürüyorum bi abi geldi mısır satan teyzenin yanına. Abinin yaninda 5-6 yaşlarında bir kız çocuğu var. Elinde sepet kolunun arasına sıkıştırmış tatlı satiyor.. gözüme ilişti, o an içimden geçen tek şey “ihtiyacı olmasa neden çocuğuyla beraber ordan oraya gezip tatlı satsın ki?” Neyse ben olduğum yerde durdum ve bulunduğum yöne gelmesini bekledim ve nihayetinde bana doğru yürüdüler 

– “abi tatlı ne kadar?

– “5 TL kardeşim”

– “abi sen şu parayı al bir tane tatlı ver üstünü verme çocuğa birşeyler al”

– “kardeşim ben o niyetle satmıyor….”

– “abi bende o niyetle vermiyorum.. içimden geldi , o para bende durursa uyuyamam kii”

– ” kardeşim sağol, Allah sana daha fazlasını versin, hakkını helal et”

– “abi sen hakkını helal et.. iyi akşamlar ”

Birr kap tatlıyı alıp yoluma devam ettim.. tatlı seven biri değilim doğrusu bilirsiniz o parayı tatlı almak içinde vermedim.. kalbimden geçtiği için verdim.. eve kadar taşımak gelmedi içimden. Allah’a şükür ki gözüm tok, karnım tok, bir işim var çok zengin olamasamda bana yeten bir miktar para…

Az daha ilerledim otobüsün kalkmasına 10 dakika kalmış hızlı adımlarla yürürken bir taraftan etrafa bakıyorum. Tatlıyı verip bir insanın daha mutlu olmasını istiyorum.. hemen sağ tarafta mısır satan bir amca gördüm yanında genç bir çocuk muhtemelen oğlu.. 
-“abi tatlı istermisin”

– ( güldü )

– “abi satmıyorum bi abiye yardım olsun diye aldım ama ben tatlı sevmem yerseniz buyrun”

– ” kızım yemeyeceksen alırım”

– “abim buyurun afiyet olsun.”

– ” çok sağol kızım , Allah razı olsun ”

– “hadi hayırlı geceler, bereketli işleriniz olsun inşallah ”

– “inşallah kızım, hayırlı geceler”

İş yerinden çıkarken olan sinirimden eser kalmamıştı.. mutluydum, insanlar benim sayemde mutlu olup gülmüştü çünkü. Ben insanların yüzündeki mutluluk dillerindeki dua olmuştum. Benden daha zengin kim olabilirdi ki? Ben o an dünyanın en zengin insanıydım.. Ben dünyanın en zengin insanıyım, çünkü ben bir kalp ve o kalpte vicdan taşıyorum.. burada kendimi övmek için konuşmadım, sadece insanları mutlu edince neler kazanacağınızı anlattım. Insanları mutlu etmenin , dünyadaki en büyük zenginlik olduğunu anlattım.. Allah herkese kalp vermiş vicdan vermiş, kalbiniz durunca ölürsünüz, ama vicdanınız ölürse artık yaşayan bir ölüsünüz.. ben bu akşam birşey kaybetmedim belki bir paket , iki paket sigaradan daha haz verici bi duygu yaşadım. Yaradana Teşekkür ederim , kalbimi verdi vicdanımı verdi ama vicdanımı köreltmeyi nasip etmesin.. Allah bunu kimseye nasip etmesin.. 

Dünyaya bir kez geldiniz, belki çok zengin değilsiniz ama sizin bir kalbiniz var… Kullanın , mutlu olacaksınız.. Tecrübe ile sabit.. 

Kalp herkeste var önemli olan vicdan..
Mutlu geceleriniz olsun..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: